Treść strony

SSAKI DRAPIEŻNE

W dniach od 23.09.2014 r. do 03.11.2014 r. przeprowadzono 2-godzinne warsztaty „Ssaki drapieżne”, które odbyły się w ramach cyklu zajęć „Sekrety ssaków”. Zajęcia były skierowane do uczniów 3 klas Szkół Podstawowych z Gmin: Słońsk, Krzeszyce, Kostrzyn nad Odrą, Górzyca, Witnica.

Pierwsza godzina zajęć odbywała się w sali ćwiczeń. Dotyczyła ogólnych informacji o ssakach drapieżnych na tle innych ssaków oraz szczegółowego omówienia wybranych gatunków z rzędu: gronostaja, łasicy, lisa, borsuka oraz wydry. W celu utrwalenia informacji z zajęć, uczniowie uzupełniali karty pracy. Pod koniec pierwszej części zapoznali się również z wyglądem tropów opisywanych wcześniej gatunków. Następnie zostali podzieleni na drużyny. Podczas zabawy z tropami, prowadzący wyłonił kapitanów drużyny.

 Druga część zajęć polegała na konkurencji między drużynami. Odbyła się w terenie i miała charakter interaktywny. Za każde zadanie drużyna mogła otrzymać punkt. Zabawy, które przeprowadzone były w Przyrodniczym Ogrodzie Zmysłów polegały na rozpoznawaniu tropów ssaków drapieżnych. Odbyły się również zawody w naśladowaniu sznurującego lisa. Kolejne zadania realizowane były na Ścieżce Przyrodniczej „Mokradła”. Dotyczyły wyszukiwania potencjalnych miejsc bytowania omawianych gatunków ssaków drapieżnych. Następnie podczas zabawy ruchowej każdej drużynie został przypisany wybrany gatunek ssaka drapieżnego. Prowadząca zajęcia rozkładała w terenie karty z ulubionym pokarmem tych zwierząt. Punkty zyskiwała drużyna, która znalazła najwięcej kart „swojego” przysmaku.  Po zsumowaniu wyników, drużyna, która uzyskała najwięcej punktów otrzymała od prowadzącej upominki. Najbardziej aktywni uczniowie również otrzymali nagrody. (A.J.) 

  • rozpoznawanie tropów (fot. D.W.)
  • rozpoznawanie tropów (fot. D.W.)
  • poszukiwanie tropów lisa (fot. D.W.)
  • zawody sznurujących lisów (fot. D.W.)
  • zajęcia w terenie (fot. D.W.)
  • zajęcia w terenie (fot. D.W.)

wsteczwstecz

Dane adresowe

Park Narodowy „Ujście Warty”
Chyrzyno 1
69-113 Górzyca

Dane kontaktowe

tel. 95 7524027
fax: 95 7524027 w. 16
sekretariat@pnujsciewarty.gov.pl

Licznik odwiedzin

Jesteś 2577347
osobą na stronie