Treść strony

ZIMOWE PTAKOLICZNIE 2017 R. - RELACJA

Podobnie jak w ubiegłych latach, w ostatni weekend stycznia, odbyła się ogólnopolska akcja Zimowego Ptakoliczenia. Głównym organizatorem jest Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP). Cel akcji to przede wszystkim rozpropagowanie obserwacji ptaków oraz policzenie gatunków, których miejscem zimowania jest sąsiedztwo osad ludzkich. Spływające do OTOP dane z liczeń prowadzonych w całej Polsce, dostarczają istotnych informacji o liczebności oraz zestawie gatunków zimujących w bliskim sąsiedztwie człowieka.

Park Narodowy „Ujście Warty” włączył się do akcji po raz siódmy, organizując dla osób zainteresowanych ptasimi zwyczajami, bezpłatną wycieczkę z przewodnikiem, która odbyła się 29 stycznia w niedzielę.  Podobnie, jak w zeszłym roku, akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem. W wycieczce wzięły udział 23 osoby. Na uwagę zasługuje nasz najmłodszy – 6 letni uczestnik, który dzielnie pokonał całą 9-kilometrową trasę!

Trasa wycieczki przebiegała przez tereny stanowiące sąsiedztwo człowieka – Osiedle Warniki oraz Przepompownię w Kostrzynie nad Odrą. Ponadto trasa obejmowała również obszar Parku Narodowego „Ujście Warty” oraz zbliżone do Parku siedliska poza jego granicami.

Łącznie z całej trasy spaceru odnotowano 37 gatunków. Najwięcej emocji dostarczyła obserwacja ataku bielika na łyski i krzyżówki oraz sokół wędrowny i myszołów włochaty, siedzące w wyeksponowanych miejscach. Podczas krótkiego odpoczynku uczestnikom wycieczki towarzyszyła „orkiestra” łabędzi krzykliwych oraz samica błotniaka zbożowego, przelatująca w niewielkiej odległości.

Najliczniejszymi gatunkami stwierdzonymi w sąsiedztwie człowieka były: krzyżówka: 176 osobników, łyska: 153 osobników, wróbel: 77 osobników, czyż: 70 osobników, kawka: 60 osobników. Innymi gatunkami obserwowanymi w sąsiedztwie człowieka były: łabędź niemy, łabędź krzykliwy, gęgawa. gągoł, nurogęś, głowienka, perkozek, sierpówka, czapla siwa, kormoran, bielik, myszołów włochaty, myszołów, sokół wędrowny, srokosz, sójka, sroka, kruk, wrona siwa, czyż, trznadel, modraszka, bogatka, pełzacz ogrodowy, kos, kwiczoł.

Podczas spaceru obserwowaliśmy również gatunki spędzające zimę w Parku Narodowym „Ujście Warty” i podobnych siedliskach znajdujących się poza jego granicami. W rankingu wygrała gęgawa: 300 osobników. Pozostałymi gatunkami były: łabędź niemy, łabędź krzykliwy, gęś białoczelna, bażant, błotniak zbożowy, bielik, myszołów włochaty, myszołów, kruk, świergotek łąkowy, strzyżyk, rudzik

Wycieczka była okazją do pogłębiania wiedzy o poszczególnych gatunkach ptaków (wycieczkę prowadzili pracownicy PN”UW”). Nie zabrakło również ciekawych dyskusji na tematy przyrodnicze - inne niż „ptasie”.

Wszystkim uczestnikom tegorocznego Zimowego Ptakoliczenia dziękujemy za liczne zainteresowanie akcją, ciekawe dyskusje oraz miłą atmosferę. Zapraszamy ponownie do udziału w akcji Zimowego Ptakoliczenia w przyszłym roku!

  • autor: Agata Jirak-Leszczyńska

wsteczwstecz

Dane adresowe

Park Narodowy „Ujście Warty”
Chyrzyno 1
69-113 Górzyca

Dane kontaktowe

tel. 95 7524027
fax: 95 7524027 w. 16
sekretariat@pnujsciewarty.gov.pl

Licznik odwiedzin

Jesteś 2577366
osobą na stronie