Treść strony

"Kolorowy ptaków świat"

    W roku szkolnym 2012/2013 dzieci z przedszkola miejskiego nr 4 „Bajka” w Kostrzynie nad Odrą brały udział w spotkaniach edukacyjnych organizowanych przez Park Narodowy ”Ujście Warty” w ramach innowacji pedagogicznej pt. „Kolorowy ptaków świat”. Zajęcia związane z innowacją prowadzone były w siedzibie Parku Narodowego ”Ujście Warty” oraz na jego terenie, a także w przedszkolu. W sumie odbyło się 8 spotkań.
      Podczas pierwszych zajęć przedszkolaki miały możliwość dowiedzieć się co to jest Park Narodowy i w jakim celu powstał, zwiedzić salę edukacyjną wraz z eksponatami wypchanych zwierząt oraz uczestniczyć w zajęciach w „Przyrodniczym Ogrodzie Zmysłów”.
     Druga wizyta przedszkolaków w Parku Narodowym odbyła się pod hasłem „Ptasich wędrówek”, podczas której dzieci wysłuchały krótkiej prezentacji dotyczącej celów, tras i miejsc wędrówek ptaków. Po zakończonej prezentacji cała grupa zaopatrzona w lornetki udała się wraz z przewodnikiem na ścieżkę przyrodniczą „Mokradła”, gdzie obserwowała jesienne przeloty gęsi z dużym zainteresowaniem.
      Podczas trzeciej wizyty przedszkolaki z „Bajki” spotkały się z Panem ornitologiem, który opowiedział im kto to jest ornitolog i na czym polega jego praca. Jednak najciekawszą częścią tych zajęć był pokaz sprzętu, którego używa się do obserwacji ptaków. Na zakończenie wizyty w Parku, nasi najmłodsi wycieczkowicze weszli na wieżę widokową, z której obserwowali otaczającą przyrodę. 

  • fot. Magdalena Dudziak
  • fot. Magdalena Dudziak
  • fot. Magdalena Dudziak
  • fot. Magdalena Dudziak
  • fot. Magdalena Dudziak
  • fot. Magdalena Dudziak
  • fot. Magdalena Dudziak
  • fot. Magdalena Dudziak
  • fot. Magdalena Dudziak

Pierwszy egzamin Przedszkolaków

    14 czerwca w Przedszkolu Miejskim nr 4 „Bajka” w Kostrzynie nad Odrą, swój pierwszy w życiu egzamin z wiedzy o ptakach miały dzieci z grupy „Pszczółek”.
   Egzamin ten był podsumowaniem rocznej innowacji pt. „Kolorowy ptaków świat”, autorstwa Pani Iwony Lencewicz i Pani Magdaleny Dudziak, prowadzonej w ramach współpracy Parku Narodowego ”Ujście Warty” z Przedszkolem.
W trakcie trwania innowacji dzieci miały możliwość wzięcia udziału w zajęciach laboratoryjnych jak i terenowych, których głównym tematem były ptaki występujące na terenie Parku Narodowego ”Ujście Warty”.
    Podsumowaniem innowacji był egzamin, poprzez który można było zdobyć tytuł „Przyjaciela ptaków”. Podczas egzaminu przedszkolaki miały za zadanie m.in.: rozpoznać, które z przedstawionych śladów należą do ptaków, dopasować ptaki do spożywanych przez nie pokarmów, czy rozpoznać głosy ptaków. Nasi najmłodsi miłośnicy przyrody wykazali się bardzo dużą wiedzą na temat ptaków i przyrody Parku, co miejmy nadzieję zaowocuje w przyszłości. Wszyscy uczestnicy zdali egzamin, otrzymali tytuł i odznakę „Przyjaciela ptaków”. Cel innowacji został osiągnięty.

wsteczwstecz

Dane adresowe

Park Narodowy „Ujście Warty”
Chyrzyno 1
69-113 Górzyca

Dane kontaktowe

tel. 95 7524027
fax: 95 7524027 w. 16
sekretariat@pnujsciewarty.gov.pl

Licznik odwiedzin

Jesteś 2766739
osobą na stronie