Treść strony

Ruszyła budowa Muzeum

Przy wjeździe do Słońska od strony Kostrzyna nad Odrą, ruszyła budowa Ośrodka Muzealno-Edukacyjnego wraz zapleczem administracyjnym oraz technicznym. Celem jego powstania jest wzmocnienie mechanizmów służących ochronie przyrody poprzez edukacją ekologiczną.

            Jest to nowy projekt Parku Narodowego „Ujście Warty”, współfinansowany ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, którego całkowity koszt wyniesie 28,1 mln zł, a jego zakończenie zaplanowane jest na koniec czerwca 2021 i zbiegać się będzie w czasie z obchodami 20-lecia powstania Parku Narodowego.

Budowa samego gmachu muzeum o powierzchni 1 800 m2 jest jego zasadniczą i jednocześnie najbardziej kosztowną częścią.  Zadania tego podjęła się wyłoniona w wyniku przetargu firma Wimar ze Słubic. Pierwsza łopata wbita została 2 stycznia 2019 roku, a zakończenie robót budowlanych planowane jest na koniec grudnia bieżącego roku. Pomimo niesprzyjającej aury, w styczniu udało się już wykonać część robót – zrobić wykopy pod fundamenty, wylać stopy fundamentowe.

Po zakończeniu budowy, prace wewnątrz gmachu potrwają jeszcze ponad rok: w pierwszym okresie będą obejmowały one wykonanie dekoracji i aranżacji wnętrza, później – przygotowanie samych scenariuszy.

Multimedialne muzeum pozwoli zwiedzającym poznanie przyrody Parku, bez konieczności przebywania na jego terenie. Umożliwi wirtualny lot balonem na bagnami, odbycie migracji wraz z wybranym gatunkiem ptaka, czy przepłynięcie się łodzią po rozlewiskach. To tylko niektóre z atrakcji powstającego kompleksu.  

  • autor: Adam Rzemieniecki , data: 2019-02-06
  • logo Funduszy Europejskich, Rzeczpospolitej Polskiej i...

wsteczwstecz

Dane adresowe

Park Narodowy „Ujście Warty”
Chyrzyno 1
69-113 Górzyca

Dane kontaktowe

tel. 95 7524027
fax: 95 7524027 w. 16
sekretariat@pnujsciewarty.gov.pl

Licznik odwiedzin

Jesteś 2766787
osobą na stronie