Treść strony

Trasy nieoznakowane

  • I Most - Warta (około 3 km) 

Ze Słońska udajemy się do wsi Przyborów. Skręcamy w gruntową drogę, znajdującą się naprzeciwko sklepu. Po kilkudziesięciu metrach skręcamy w lewo. Mijamy most. Idąc dalej wzdłuż starorzecza Warty, docieramy do kolejnego mostu, nazywanego „II Mostem”. Przekraczamy granicę Parku Narodowego i wyraźną, gruntową drogą docieramy do kolejnego „III Mostu”. Za mostem znajduje się „skrzyżowanie”. Idąc prosto docieramy do Warty. Powrót tą sama trasą. Droga ta dostępna jest jedynie przy niskim stanie wody.

Wokół widocznej między II, a „III Mostem” czatowni obserwacyjnej, tworzą się czasem płytkie rozlewiska. Przyciągają one liczne ptaki siewkowe. Nieco dalej mijamy kolonię kormoranów i czapli. Zimą można tu zobaczyć łabędzie krzykliwe.

 

  • Wałem od Słońska do przeprawy promowej w Kłopotowie - około 12 km

W okolicach kościoła w Słońsku udajemy się na ul. Poniatowskiego, a następnie na ul. Chopina. Po 200 m droga asfaltowa przechodzi w gruntową, którą dalej idziemy prosto. Mijamy mostek i dalej idziemy już wałem.Opisywaną trasę najlepiej pokonać rowerem, ewentualnie pieszo lub samochodem. Polecana jest zwłaszcza przy wyższych poziomach wody, kiedy inne drogi znajdują się pod wodą.

Wiosną na tutejszych rozlewiskach oglądać można stada kaczek, gęsi, łysek. Na drodze liczne ślady pozostawiają ssaki. Przy wysokich stanach wody i silnym wiatrze, ptaki koncentrują się za zakrętem wału, ok. 3 km za mostkiem.

 

  • Droga przez Górki (Przyborów - Oczyszczalnia Ścieków – II Górka) – około 3 km  

Ze Słońska udajemy się do wsi Przyborów. Dochodzimy do oczyszczalni ścieków. Słabo widocznymi, polnymi drogami podążamy w kierunku południowo -zachodnim. Powrót tą samą trasą.

Teren, po którym przebiega ta trasa położony jest nieco wyżej od innych części Parku, dlatego polecany jest szczególnie podczas wyższych poziomów wody. Wczesną wiosną często można tu obserwować kilka gatunków kaczek, gęgawy, ohary, perkozy, a czasem również ptaki siewkowe

 

  • Bobrową Drogą – około 3 km

Przy pałacu w Dąbroszynie skręcamy na południe, zgodnie ze znajdującymi się przy tablicy informacyjnej PN "UW" kierunkowskazami "Do ścieżki przyrodniczej". Jadąc brukową, a następnie ułożoną z betonowych płyt drogą, po ok. 1 km ujrzymy most i drewnianą wiatę. Przy mostku jest wystarczająco dużo miejsca na pozostawienie samochodu. Tuż przed mostem (ok. 10 m)skręcamy w lewo i mijając niepozorny ciek wodny idziemy dalej słabo widoczną drogą gruntową. Uwaga! Przy wyższych poziomach wody, do przejścia przez ww. ciek potrzebne mogą być gumowce! Po przejściu ok. 600 m dochodzimy do wyraźnej drogi poprzecznej. Skręcamy w lewo, by po ok. 200 m dojść do mostu, przy którym znajduje się duże żeremie bobrowe). Z tego punktu cofamy się i idąc cały czas prosto, po 600 m docieramy do mostku. Skręcamy za nim w prawo i prostą drogą docieramy do punktu wyjścia. 

wsteczwstecz

Dane adresowe

Park Narodowy „Ujście Warty”
Chyrzyno 1
69-113 Górzyca

Dane kontaktowe

tel. 95 7524027
fax: 95 7524027 w. 16
sekretariat@pnujsciewarty.gov.pl

Licznik odwiedzin

Jesteś 2206231
osobą na stronie