Treść strony

10.01.2018

Zarówno jesień jak i początek zimy w Parku Narodowym „Ujście Warty” charakteryzowały się bardzo wysokim poziomem wody. Miało to odzwierciedlenie m.in. w rekordowej dla Parku liczebności gęsi na jesiennym przelocie.

Zima do tej pory okazała się być bardzo łagodna. Gęsi cały czas przesiadują na rozlewiskach w liczbie 50-60 tysięcy ptaków. Przy takich temperaturach gęsi te traktują Park nie tylko jak miejsce przystanku, ale też jako zimowisko. Można tez spotkać zimujące w Parku czajki oraz kuliki wielkie.

Bardzo mało jest łabędzi krzykliwych, które jeszcze nie przyleciały z północy. Jeśli cała zima będzie taka łagodna to nie będzie nam dane słuchać fanfar tak często jak rok temu (było ich ponad 3,5 tysiąca).

Z drugiej strony słychać już wiosenne akcenty. Żurawie, których część również nie odleciała, przebywają w parach i oznajmiają swoją obecność donośnym klangorem. Również kruki i bieliki będą niedługo przystępować do lęgów. Niedługo będzie też można usłyszeć wiosenne odgłosy drobnych ptaków. 

  • autor: Michał Leszczyński

wsteczwstecz

Dane adresowe

Park Narodowy „Ujście Warty”
Chyrzyno 1
69-113 Górzyca

Dane kontaktowe

tel. 95 7524027
fax: 95 7524027 w. 16
sekretariat@pnujsciewarty.gov.pl

Licznik odwiedzin

Jesteś 2513766
osobą na stronie