Treść strony

10.04.2019 r.

W Parku wiosna w pełni. Ale to nie jest jeszcze jej ostatnie słowo!

Na zalanych łąkach dominują cyraneczki, płaskonosy, a i cyranka zwiększa swoją liczebność. Pomiędzy nimi żerują rożeńce, świstuny i krakwy. W całej tej tak zwanej „kaczej zupie” najpopularniejsza kaczka w Polsce - krzyżówka, zdaje się być rzadkim ptakiem.

Poza kaczkami, możemy obserwować również ohary. Ich brązowe i czarne, połyskujące upierzenie, silnie kontrastuje z bielą na gardle, brzuchu i na skrzydłach. Uzupełnieniem, i niejako wisienką na torcie w wyglądzie tego przepięknego ptaka jest krwistoczerwony dziób i czoło.

Między źdźbłami trawy, po błocie i rozlewiskach uwijają się intensywnie żerujące bataliony, krwawodzioby, których głosy godowe niosą się na setki metrów, skryte kszyki, których kryptyczne upierzenie czyni z nich ptaki bardzo trudne do zauważenia, a także dostojne rycyki, które być może ponownie będą gniazdowały na łąkach w Parku. Bataliony, które są teraz dominującym gatunkiem siewkowców w Parku, raz na jakiś czas podrywają się w powietrze w grupie i latają, podobnie do szpaków.

Nad łąkami dominują śpiewające skowronki, pojawiają się pierwsze pliszki żółte, bieliki poszukują ryb które utknęły na łąkach z powodu opadającej wody, gdzieniegdzie pojawiają się żerujące bociany czarne, a ich biali kuzyni spokojnie przeczesują łąki w poszukiwaniu smakołyków. Nad trzcinowiskami krążą błotniaki stawowe, które wprawiają w ataki paniki znajdujące się tam podróżniczki, brzęczki, pierwsze rokitniczki, a także inne małe ptaki trzcinowisk. A to wszystko w rytmach buczącego bąka i nawołującego wodnika.

W niektórych jeszcze miejscach utrzymują się oczka wodne – to tam należy szukać perkozów dwuczubych, rdzawoszyich i zauszników, a nad Postomią i Wartą przelatują poszukujące ryb rybitwy rzeczne.

  • autor: Michał Wołowik

wsteczwstecz

Dane adresowe

Park Narodowy „Ujście Warty”
Chyrzyno 1
69-113 Górzyca

Dane kontaktowe

tel. 95 7524027
fax: 95 7524027 w. 16
sekretariat@pnujsciewarty.gov.pl

Licznik odwiedzin

Jesteś 3102649
osobą na stronie