Treść strony

10.07.2019 r.

Jesień! Jakkolwiek źle to brzmi, jest to fakt w pierzastym świecie. Ptaki już rozpoczęły swoją jesienną migrację na zimowiska. Dotyczy to przede wszystkim ptaków siewkowych: samotników, łęczaków, batalionów, a także śmieszek. Początek lipca to okres, w którym wędrują one ze swoich lęgowisk w miejsca zimowania. Cała jesienna wędrówka jest o wiele bardziej rozciągnięta w czasie niż wiosenna. Ptaki mają więcej czasu i nie są w pośpiechu, stąd też będą migrowały aż do astronomicznej jesieni.

Okres lęgowy w Parku dobiega końca. Ostatnie gniazdujące gatunki ptaków karmią swoje młode. Niektóre z nich już latają, inne będą lotne dopiero za kilka tygodni. Jednym z takich gatunków jest rybitwa czarna, która buduje gniazda w roślinności wodnej – na liściach grążela żółtego i grzybienia białego. Ich młode za kilka dni, tygodni będą już w stanie latać i zaczną samodzielnie polować. Innym gatunkiem u którego okres lęgowy się jeszcze nie zakończył jest gąsiorek – raczej mały wróblak, z czarnym paskiem ocznym przywołującym skojarzenia ze zbójem. I nie jest to błąd! Gąsiorek to kawał zbója i to bardzo okrutnego. Jest dzierzbą, i jak każda dzierzba ma w zwyczaju tworzenie spiżarni – najczęściej na ciernistych krzewach, na których to ciernie nabija ofiary: motyle, chrząszcze, ważki lub jaszczurki.

Poziom wody w Parku jest wyjątkowo niski nawet jak na tę porę roku. Odsłonięte błotniste brzegi stanowią doskonałe miejsce żerowania dla ptaków siewkowych, korzystających z dobrodziejstw błota i mułu, które to zapewniają im szeroki wybór smakowitych bezkręgowców, kryjących się w tym miękkim podłożu. Wśród roślin wodnych kryją się kaczki w spoczynkowym upierzeniu - wtedy to samce są o wiele bardziej podobne do samic. Na łąkach wśród krów i koni pasą się gęgawy, które niedawno zakończyły okres wymiany piór i teraz nabierają energii mozolnie zgryzając trawy, wspierając przy tym krowy i konie. Na koszonych łąkach, za ciągnikami z kosiarkami, dużymi grupami biegają bociany białe wypatrując smakołyków, którymi karmią swoje wyrośnięte potomstwo, które już wkrótce rozpocznie swoją pierwszą w życiu długą podróż do Afryki. Nad ich głowami krążą błotniaki stawowe, kanie rude, kanie czarne, myszołowy, a czasami pokażą się również orliki krzykliwe – prawdopodobnie gniazdujące w lasach nieopodal Parku.

  • autor: Michał Wołowik

wsteczwstecz

Dane adresowe

Park Narodowy „Ujście Warty”
Chyrzyno 1
69-113 Górzyca

Dane kontaktowe

tel. 95 7524027
fax: 95 7524027 w. 16
sekretariat@pnujsciewarty.gov.pl

Licznik odwiedzin

Jesteś 3102696
osobą na stronie