Treść strony

4.02.2020 r.

Aura tej zimy wcale, a wcale nie przypomina nam zimowej. Ciepłe dni, ciepły wiatr, nasuwają na myśl bardziej wczesną wiosnę. Możemy to zobaczyć i usłyszeć również wśród ptaków. Bez problemu zaobserwujemy chodzące parami gęgawy, tokujące krzyżówki, nawołujące się bieliki, śpiewające bogatki i ganiające się kruki. Kormorany przygotowują się do okresu lęgowego, ptaki gotowe do godów przybrały niezwykłe barwy, gdzie białe pióra na głowie i w okolicy nóg silnie kontrastują z dominującą czarną barwą piór na ciele. Przelot wiosenny jeszcze się nie rozpoczął, chociaż wydaje się że przybywa nam w parku gęsi.

Niestety, bardzo sucha zima (aktualnie mamy poziom wody niższy o 62 cm, względem zeszłego roku…) skutkuje brakiem dużej liczby łabędzi krzykliwych w parku. Kaczki i łabędzie stacjonują na jeziorach i rozlewiskach, będąc niedostępnymi do obserwowania dla odwiedzających park turystów…

Mamy wielką nadzieję, że deszczowy okres będzie trwał jeszcze przez jakiś czas i opad wzmocni efekty małej retencji prowadzonej przez bobry. Jeżeli pokonujecie Państwo trasę na odcinku Słońsk – Kostrzyn, polecamy zatrzymać się na wysokości mostku Słowik i naocznie zaobserwować co potrafi zdziałać jedna z tam na Czerwonym Kanale.

Gdyby nie bobry, wody na łąkach byłoby zdecydowanie mniej…

  • autor: Michał Wołowik

wsteczwstecz

Dane adresowe

Park Narodowy „Ujście Warty”
Chyrzyno 1
69-113 Górzyca

Dane kontaktowe

tel. 95 7524027
fax: 95 7524027 w. 16
sekretariat@pnujsciewarty.gov.pl

Licznik odwiedzin

Jesteś 3102613
osobą na stronie