Treść strony

17.03.2020 r.

Czas północnych gęsi przemija, nadchodzi czas kaczek i ptaków siewkowych. 

Na rozlewiskach w Parku i okolicach nadal można obserwować kilka tysięcy gęsi, głównie białoczelnych i tundrowych. Towarzyszą im nadal liczne bernikle białolice. Co szczęśliwsi i wprawniejsi obserwatorzy być może znajdą bernikle rdzawoszyją. Jeszcze dwa tygodnie temu obserwowane były aż 3 osobniki! A ostatnia była widziana w niedzielę (15.03) przy mostku na Strefie. Możliwe, że nadal ukrywa się wśród gęsi. 

Oprócz gęsi widoczne są mniejsze, lecz liczniejsze i zdecydowanie bardziej kolorowe płaskonosy, cyraneczki, świstuny i rożeńce. Powoli zaczyna przybywać również cyranek. Nadal jednak można dostrzec bielaczki – jedne z niewielu kaczek, które są w Parku tylko w okresie zimowym.

Pojawiają się również pierwsze ptaki siewkowe – krwawodzioby oznajmiają swoje przybycie donośnymi, fletowymi gwizdami. Pierwsze bataliony uwijają się między kaczkami na trawiastych wysepkach pośród rozlewisk. A i pierwszy rycyk już się zameldował w Słońsku. Na łąkach otaczających park, ale też i na Polderze Północnym można zaobserwować siewki złote – jeszcze w szatach zimowych, które żerują w towarzystwie czajek i szpaków. Wypatrzenie ich wymaga jednak uważnego przeglądania łąk.

Na niebie szybują kanie rude. Wraz z błotniakami zbożowymi, dla których park jest ważnym zimowym miejscem, wyczekują pojawienia się błotniaków stawowych, które po krótkim czasie zajmą miejsca swoich kuzynów. Bieliki intensywnie patrolują rozlewiska, szukając ryb lub osłabionych kaczek. Wydaje się, że ten rok bardzo sprzyja bielikom w Parku. Póki co cztery pary są obecne przy swoich gniazdach.  

Nad łąkami śpiewają skowronki, przy rozlewiskach uganiają się pliszki siwe, a na trzcinach zaczynają już bujać się i gwizdać potrzosy. Wiosna, wiosna, wiosna…

 

  • autor: Michał Wołowik

wsteczwstecz

Dane adresowe

Park Narodowy „Ujście Warty”
Chyrzyno 1
69-113 Górzyca

Dane kontaktowe

tel. 95 7524027
fax: 95 7524027 w. 16
sekretariat@pnujsciewarty.gov.pl

Licznik odwiedzin

Jesteś 3102644
osobą na stronie