Treść strony

20.04.2020 r.

Choć poziom wody w Parku jest tragicznie niski jak na tę porę roku (taki poziom wody zwykle mamy późną wiosną lub latem) to nadal w Parku są miejsca, gdzie można obserwować ptaki wodno-błotne.

 

W południowej części Parku, przy ścieżce edukacyjnej „Ptasim szlakiem” można zaobserwować setki gęgaw oraz gniazdujące tam czajki i krwawodzioby. W błotnistych miejscach żerują bataliony, których samce kończą pierzenie do szaty godowej. Samce batalionów są jednymi z najbardziej spektakularnych ptaków siewkowych, głównie za sprawą ich niezwykłej, arystokratycznej wręcz kryzy. W momencie kiedy dolatują samice batalionów, samce zaczynają ze sobą potyczki. Poza niezwykłym wyglądem, waleczność i sprawność jest jednym z wyznaczników męskości samców. Duże stada batalionów, chroniąc się przed atakami ptaków drapieżnych często podrywają się w powietrze. Błyskają wtedy jasnymi spodami ciała, przypominając ławicę ryb. Podobne zachowania można obserwować u szpaków w czasie jesiennych lub wiosennych koncentracji.

 

Na wodach Postomi można zaobserwować gągoły, czernice i kilka innych gatunków kaczek. A przy odrobinie cierpliwości, gdzieś nad łąkami, można dostrzec przelatujące ohary. Wysychające kanały są okupywane przez czaple – białe i siwe, które skutecznie wyławiają smakowite żaby i ryby, uwięzione w odciętych kanałach i rozlewiskach. Jak to w przyrodzie bywa, ktoś traci, a ktoś zyskuje.

 

W północnej części Parku, na Polderze Północnym, mamy zgoła inną sytuację. Tam, dzięki systemowi zatrzymywania wody, nadal można znaleźć rozlewiska i większe kałuże. Polecamy zatrzymać się tam i w ciszy i spokoju poobserwować ptaki które tam żerują. Poza ptakami siewkowymi, gęsiami, żurawiami wodzącymi swoje młode, szczęśliwy obserwator dostrzeże bociany czarne, latające na żerowiska w Parku. Co bardziej zorientowani w ptasich głosach, usłyszą nawołujące dudki, które na poboczach dróg, niczym dzięcioły w drzewie, wydłubują bezkręgowce z ziemi.

 

Pamiętajmy, jesteśmy w środku okresu lęgowego. Nie schodźmy ze szlaków, przestrzegajmy zasad i reguł obowiązujących w Parku. Dzięki temu, pomimo trudnej sytuacji hydrologicznej, więcej ptaków będzie miało szanse na wyprowadzenie lęgów z sukcesem. Każdy ptak spłoszony z gniazda lub opuszczający swoje młode, to zwiększona szansa na utratę życia przez pisklaki.

  • autor: Michał Wołowik

wsteczwstecz

Dane adresowe

Park Narodowy „Ujście Warty”
Chyrzyno 1
69-113 Górzyca

Dane kontaktowe

tel. 95 7524027
fax: 95 7524027 w. 16
sekretariat@pnujsciewarty.gov.pl

Licznik odwiedzin

Jesteś 3102648
osobą na stronie