Treść strony

15.06.2020 r.

Początek lata w Parku Narodowym „Ujście Warty” to okres kiedy ptaków nie widać. Dorosłe ptaki chowają się w wysokich trawach, wraz ze swoim uczącym się życia potomstwem. Jednymi z niewielu gatunków które są w Parku łatwe do zauważenia to bociany białe. Choć na nie gniazduje u nas żadna para, to parkowe łąki stanowią dla nich doskonałą bazę żerowiskową. Podobnie jest z jego czarnym kuzynem. Bocian czarny jest o wiele bardziej skryty i nieśmiały względem ludzi niż jego biały kuzyn. Gniazduje w lasach i stroni od kontaktu z człowiekiem. Zamiast łąk wybiera odcięte od rzek kanały, w których znajduje uwięziony narybek. Przy odrobinie szczęścia można zaobserwować kilka osobników tego gatunku żerujące w jednej grupie.

W Parku ponownie widoczne są gęgawy. Zniknęły one na okres 3 tygodni w celu wymiany piór. Gęgawy, jak wszystkie blaszkodziobe, pierzą się latem. Pierzenie to polega na wymianie wszystkich piór lotnych, przez co ptaki są nielotne przez okres ok. 2-3 tygodni. W tym czasie znikają z łąk i kryją się w zalanych wodą niskich, krzaczastych wierzbach.

Czerwiec to czas, gdy w Parku jest zdecydowanie ciszej. Większość ptaków wróblowych nie śpiewa już tak intensywnie. Jednymi z niewielu śpiewających wróblaków są ptaki związane z trzcinowiskami. Ale w gorące dni robią to niechętnie. Najlepszą porą doby do ich nasłuchiwania jest wieczór. Wtedy najłatwiej je usłyszeć. Te wieczorne głosy należą do (kliknij w nazwę gatunku a przejdziesz do strony z nagraniem):

  • rokitniczka - zdecydowanie bardziej liczny kuzyn bardzo rzadkiej wodniczki,
  • trzciniak - jeden z najgłośniejszych ptaków trzcinowisk,
  • trzcinniczek - bardziej skryta i mniejsza wersja dużego kuzyna,
  • łozówka - ptak o bardzo złożonej piosence, wplatający w nią fragmenty śpiewów innych gatunków),
  • brzęczka odzywająca się brzęczącym, jednostajnym brzęczącym śpiewem),
  • świerszczak o śpiewie bardzo podobnym do dźwięków które wydają świerszcze) i
  • strumieniówka - poza trzcinowiskami bardzo lubi też skraje lasów lub zakrzaczenia nadwodne; jej głos przypomina bardzo szybkie otwieranie i zamykanie zardzewiałych nożyczek.

A już niedługo sytuacja w Parku zmieni się dość znacznie. W tym roku od lipca rozpocznie się okres koszenia parkowych łąk. Świeżo skoszone łąki będą doskonałą stołówką dla wszelkiej maści ptaków drapieżnych, mew, ale też i wcześniej wspomnianych bocianów białych.

  • autor: Michał Wołowik

wsteczwstecz

Dane adresowe

Park Narodowy „Ujście Warty”
Chyrzyno 1
69-113 Górzyca

Dane kontaktowe

tel. 95 7524027
fax: 95 7524027 w. 16
sekretariat@pnujsciewarty.gov.pl

Licznik odwiedzin

Jesteś 3102718
osobą na stronie