Treść strony

Co, gdzie i kiedy łowić?

Wody na terenie Parku charakteryzują się wysokim zagęszczeniem wielu gatunków ryb, które znajdują tutaj doskonałe warunki żerowiskowe i rozrodcze. Są również miejscem, do którego przypływają na tarło ryby z innych akwenów – np. z Odry. Wszystko to sprawia, że Park chętnie odwiedzany jest przez wędkarzy. Warto przypomnieć, że z wyjątkiem rzeki Warty, na terenie Parku dopuszczalny jest jedynie połów z brzegów akwenów. Najatrakcyjniejsze łowiska to:
• Postomia to doskonałe łowisko leszcza, karasia i szczupaka.
Najczęściej łowione są tu dorodne płocie o masie dochodzącej do 0,5 kg, kilogramowe liny oraz szczupaki, wśród których nierzadko trafiają się osobniki kilkukilogramowe. Łowione tu leszcze z kolei, zwykle przekraczają 1,5 kg masy ciała. Liczne na całej długości rzeki, lecz niezbyt często łowione, są jazie. Ich przeciętna masa wynosi 1,5 kg. Wytrwałym wędkarzom zdarza się również złowić okazałe karpie.
Połów ryb w Postomi jest ograniczony do lewego brzegu oraz dozwolony od 16 czerwca do 31 grudnia.
• Atrakcyjne łowisko wędkarskie stanowią również wody Warty. Pomimo mniejszego zagęszczenia ryb, poławiane są tu często dorodne leszcze, węgorze, sumy i rzadko spotykane w Postomi sandacze. Znajdujący się w obrębie Parku odcinek Warty słynie również z okazałych miętusów.

• Podczas wysokich stanów wód, najwięcej osób wędkuje na Kanale Czerwonym i Starej Warcie (Kanale Maszówek). Najczęściej są tu łowione płocie i występujące w wyjątkowo dużym zagęszczeniu krąpie. W miesiącach letnich, do głównych „zdobyczy” należą karasie srebrzyste i szczupaki. Połów na Starej Warcie i lewym brzegu Kanału Czerwonego dozwolony jest przez cały rok, natomiast na prawym brzegu Kanału Czerwonego można łowić od 16 czerwca do 31 grudnia. Połów dopuszczalny jest jedynie z brzegów tych akwenów.
Szczegółowe informacje dot. amatorskiego połowu ryb na terenie Parku Narodowego "Ujście Warty" znajdują się w Zarządzeniu do amatorskiego połowu ryb Dyrektora PN „UW”.
Wykaz udostępnionych dróg, którymi można dotrzeć do łowisk zawarty jest w Zarządzeniu w sprawie udostępnienia PN „UW” dla celów turystycznych.
 

wsteczwstecz

Dane adresowe

Park Narodowy „Ujście Warty”
Chyrzyno 1
69-113 Górzyca

Dane kontaktowe

tel. 95 7524027
fax: 95 7524027 w. 16
sekretariat@pnujsciewarty.gov.pl

Licznik odwiedzin

Jesteś 3151563
osobą na stronie