Treść strony

ZABYTKI W OKOLICACH PARKU

Teren Parku Narodowego „Ujście Warty” to obszar niezamieszkały. Szeroka dolina rzeki Warty, przez wiele lat pozostawała bagnistym i niedostępnym dla człowieka miejscem. Jednocześnie rozlewiska były swoistym „murem” chroniącym przed nieprzyjacielem, a także dostarczały pokarmu dla osiedlających się na jego obrzeżach ludzi. Tam też do dziś zostały po dawnych mieszkańcach liczne ślady - obecnie często uznawane za zabytki.

Co warto zobaczyć w pobliżu Parku Narodowego "Ujście Warty"?
 

  • Mury kurtynowe Twierdzy Kostrzyn

Ruiny miasta - Twierdzy Kostrzyn. Nazywane są też „kostrzyńskimi Pompejami”. Do chwili obecnej oglądać można układ urbanistyczny miasta z czytelnymi granicami placów i przebiegiem ulic. Na terenie miasta zachowane są ruiny zamku i kościoła farnego p.w. Najświętszej Marii Panny. Częściowo zachowana jest twierdza. Obejrzeć można: bastiony „Król”, „Brandenburgia”, „Filip”, fragmenty murów kurtynowych, rawelin „August Wilhelm”, bramy: Berlińską i Chyżańską. W odrestaurowanej Bramie Berlińskiej znajduje się obecnie Informacja Turystyczna. Więcej informacji na temat dawnej twierdzy znajdą Państwo na stronie www.muzeum.kostrzyn.pl
 

Twierdza pierścieniowa. Tworzą ją forty wybudowane wokół Twierdzy Starego Miasta Kostrzyna. Po polskiej stronie jest ich 3: Żabice, Czarnów i Sarbinowo. Największym i najefektowniejszym z nich jest fort w pobliżu wsi Sarbinowo.
 

  • Pawilon Cecylii znajdujący się w parku górnym w Dąbroszynie
  • Medalion ze ściany obory z dąbroszyńskiego folwarku

Zespół pałacowo-folwarczno-parkowy w Dąbroszynie.
Pałac. Zbudowany został w latach 1680-1690. Pierwotnie barokowy, obecnie neogotycki. Wewnątrz zachowały się zabytkowe gipsowe sztukaterie, kominki, monochromatyczna boazeria. Aktualnie obiekt znajduje się w remoncie.
Folwark. Liczne zabudowania folwarku wznoszono od pocz. XVII do pocz. XX w.
Park pałacowy. Podzielony drogą prowadzącą z Kostrzyna nad Odrą do Gorzowa Wlkp., na park dolny i park górny. W parku dolnym zachowały się rzeźby, zniszczony Pomnik Victorii, drzewa pomnikowe, wśród których na szczególną uwagę zasługuje miłorząb japoński. W parku górnym znajduje się Pawilon Cecylii. Całość tworzy park krajobrazowy.
Kościół p.w. Św. Józefa w Dąbroszynie. Tę neogotycką świątynię zbudowano w latach 80-tych XVII w. We wnętrzach znajduje się mauzoleum z pomnikami epitafialnymi właścicieli dóbr dąbroszyńskich. Warto również zobaczyć zabytkową, barokową chrzcielnicę i sarkofag Hansa Adama II von Schöening.
Więcej informacji na temat historii i zabytków Dąbroszyna znajdą Państwo na stronie www.lwkz.pl

 

  • Kościół p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej w Słońsku

Kościół p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej w Słońsku. Budowę tego kościoła zakończono w latach 1520-1522. Była to świątynia zakonu Joannitów. Wewnątrz zachowane jest ciekawe zabytkowe wyposażenie, m.in.: renesansowy ołtarz główny, barokowa ambona i barokowa chrzcielnica.
 

  • Ruiny zamku Joannitów w Słońsku

Ruiny zamku Joannitów w Słońsku. Obecnie istniejący zamek powstał w latach 1662-67, na miejscu gotyckiego zamku z XIV w. Od 1427 do 1945 r. była to siedziba baliwa Joannitów. Zamek został spalony na początku lat 70-tych XX w.
 

Zabudowa mieszkalna i gospodarcza wsi Jamno, Głuchowo i Kłopotowo. Wsie te powstały w XVIII w. podczas prac regulacyjnych i melioracyjnych prowadzonych w dolinie Warty. Do dziś można tu oglądać budynki o konstrukcji szachulcowej, typowe dla regionu.
 

Browar w Witnicy. Powstał w roku 1848. Do dziś w dobrym stanie zachował się główny budynek produkcyjny i budynek gospodarczy. Bryła obiektu, zastosowane materiały oraz formy detali architektonicznych, stanowią reprezentatywny przykład budownictwa przemysłowego regionu. Więcej informacji znajduje się na stronie  www.lwkz.pl
 

  • Zabytkowa pompownia wody w Słońsku

Pompownie wody. Powstały w pierwszej dekadzie XX w. Ich zadaniem jest przepompowywanie wody z polderów do gromadzącego wody zbiornika retencyjnego. Polecamy obejrzenie pompowni w Warnikach (obecnie dzielnica Kostrzyna), Słońsku i w Chyrzynie (przy siedzibie dyrekcji PN „UW”).
 

Młyn w Słońsku, położony nad rzeczką Lenką (Ilanką), to warty obejrzenia obiekt zbudowany ok. 1900 r. Młyn napędzany jest częściowo przy pomocy koła młyńskiego. W środku zachowane są niemal kompletne urządzenia liczące często ponad 100 lat. Większość maszyn wyprodukowała firma niemiecka MIAG Braunschweig.
 

  • Kościół p.w. Matki Bożej Częstochowskiej w Okszy

 

Kościół p.w. Matki Bożej Częstochowskiej w Okszy, wybudowany w latach 1862-1863 jako protestancki. Obiekt wzniesiony jest w konstrukcji szkieletowej z wypełnieniem ceglanym (tzw. mur pruski). Więcej informacji o kościele znajduje się na stronie www.lwkz.pl

Dane adresowe

Park Narodowy „Ujście Warty”
Chyrzyno 1
69-113 Górzyca

Dane kontaktowe

tel. 95 7524027
fax: 95 7524027 w. 16
sekretariat@pnujsciewarty.gov.pl

Licznik odwiedzin

Jesteś 3151913
osobą na stronie