Treść strony

Światowy Dzień Mokradeł - jak było w 2013 r.?

03 lutego 2013 r. w Chyrzynie, już po raz 13, był obchodzony Światowy Dzień Mokradeł. Do siedziby Parku licznie przyjechali mieszkańcy okolicznych miast i wsi, by skorzystać z przygotowanego na ten dzień programu.

Jedną z głównym atrakcji imprezy były występy przedszkolaków pt. „Kochajmy ptaki”. Inscenizacja wykonana została przez grupę „Pszczółki” z Przedszkola nr 4 w Kostrzynie nad Odrą. Dzieci zostały przygotowane pod kierunkiem wychowawczyni Pani Magdaleny Dudziak. Występy obejmowały wyśpiewanie piosenek oraz deklamacje wierszy o ptasiej tematyce np. piosenki „Kaczka dziwaczka” i „Kochajmy ptaki” czy wiersz pt. „Wróbelek Elemelek i kartofelek”. Mali aktorzy wcielili się w role różnych ptaków, na scenie między innymi były: sowy, wróble, wrona, kaczka, dzięcioł, kos, słowik. Dzieci były pięknie poprzebierane w stroje przygotowane m.in. przez rodziców. Występy się wszystkim podobały, a przedszkolaki zostały nagrodzone gromkimi brawami oraz upominkami.

Po występach, dzieci oraz pozostali uczestnicy wysłuchali prezentacji pt. „Mokradłowe sprawy”, która dotyczyła Konwencji Ramsar oraz znaczenia mokradeł, przedstawionej przez Panią Kamilę Blatkiewicz (pracownik PN”UW”). Słuchacze mogli dowiedzieć się, dlaczego podpisano Konwencję Ramsar oraz jakie obszary z terenu Polski zostały wpisane na specjalną Listę Ramsar, skupiającą cenne tereny wodno-błotne z całego świata. W trakcie wystąpienia dzieci odpowiadały na różne pytania dotyczące znaczenia mokradeł, np. jakie zwierzęta żyją „na mokradłach”, jakie rośliny rosnące na terenach podmokłych może wykorzystywać człowiek lub jak można wypoczywać i co ciekawego robić w miejscach, gdzie jest dużo wody.

Uczestnicy obchodów Dnia Mokradeł w PN”UW” mogli także obejrzeć wystawę fotograficzną pt. „Tam, gdzie Warta kończy swój bieg” autorstwa Artura Tabora oraz Przemysława Szymońskiego. Wystawa przedstawia krajobrazy, zwierzęta i rośliny występujące na terenie PN”UW” lub jego okolicy.

Ponadto podczas imprezy każdy mógł spróbować „poczęstunku z mokradeł”, na który składały się: karmelowe szyszki z ryżu preparowanego, blok czekoladowo-ryżowy oraz miętowa herbata. Ryż jest uprawiany na terenach zalewowych, a przysłowie mówi, że jest to roślina, która lubi „nogi” mieć w wodzie, a „głowę” w słońcu.

Po wysłuchaniu prezentacji można było wziąć udział w wycieczce z przewodnikiem na ścieżkę przyrodniczą „Ptasim szlakiem”. Ci, którzy skorzystali, byli zadowoleni, gdyż mieli okazję zobaczyć: gągoły, nurogęsi, gęgawy, srokosza, łabędzie krzykliwe (które pojawiają się tu tylko zimą), a największą atrakcją były tokujące bieliki (największe ptaki szponiaste w Polsce). Pogoda dopisała, a poziom wody „pozwolił” uczestnikom dojść aż do końca ścieżki.

W trakcie imprezy była możliwość wejścia na wieżę widokową oraz zapoznania się z mini-ekspozycją zwierząt żyjących w Parku.

Światowy Dzień Mokradeł co roku obchodzony jest pod innym hasłem - tegoroczne brzmi „Mokradła dla ochrony wody”. Mokradła spełniają szereg ważnych funkcji, a w tym roku należałoby podkreślić przede wszystkim to, że obszary te: magazynują wodę, gdy jest jej w nadmiarze, przez co m.in. ryzyko powodzi jest mniejsze, a uwalniają ją, gdy jej brakuje; pomagają oczyszczać wodę z nadmiaru substancji odżywczych pochodzących z działalności człowieka wykorzystując je np. do wzrostu roślin, asymilują nadmiar dwutlenku węgla z atmosfery, co łagodzi zmiany klimatu, a przede wszystkim są wyjątkowym siedliskiem, które „zamieszkuje” niezliczona ilość organizmów żywych.
 

FOTORELACJA

 • fot. M.L.
 • fot. M.L.
 • fot. M.L.
 • fot. M.L.
 • fot. M.L.
 • fot. M.L.
 • fot. M.L.
 • fot. M.L.
 • fot. M.L.
 • fot. M.L.
 • fot. M.L.
 • fot. Sz.Ś.
 • fot. Sz.Ś.
 • fot. Sz.Ś.
 • fot. Sz.Ś.

wsteczwstecz

Dane adresowe

Park Narodowy „Ujście Warty”
Chyrzyno 1
69-113 Górzyca

Dane kontaktowe

tel. 95 7524027
fax: 95 7524027 w. 16
sekretariat@pnujsciewarty.gov.pl

Licznik odwiedzin

Jesteś 2437097
osobą na stronie