Treść strony

Światowy Dzień Mokradeł - jak było w 2016 r.?

Park Narodowy „Ujście Warty” 07 lutego, 15 raz włączył się w obchody Światowego Dnia Mokradeł - święta upamiętniającego podpisanie 02 lutego 1971 roku Konwencji Ramsar tj. konwencji o obszarach wodno-błotnych mających międzynarodowe znaczenie zwłaszcza jako środowisko życiowe ptactwa wodnego. W tym roku święto odbyło się 07 lutego 2016 r., w siedzibie Parku Narodowego „Ujście Warty” w Chyrzynie.

Po otwarciu imprezy przez Dyrektora Parku Narodowego „Ujście Warty”, Pana Konrada Wypychowskiego, na scenę wyszli młodzi artyści – dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 2 im. Kostrzyńskich Papierników z Kostrzyna nad Odrą. Wzięły one udział w przedstawieniu przygotowanym pod kierunkiem nauczycielek z przedszkola: Małgorzaty Pezowicz, Elżbiety Strof i Beaty Kaźmierskiej. Tematyka inscenizacji poświęcona była potrzebie ochrony mokradeł. Występ przedszkolaków przyjęto z entuzjazmem, nagradzając ich brawami oraz upominkami z Parku.

Kolejnym i zarazem głównym punktem programu było spotkanie z Panią Katarzyną Bajerowicz – znaną graficzną, ilustratorką m.in. książek dla dzieci, np. z cyklu „Opowiem Ci Mamo”. Pani Kasia przytoczyła różne ciekawostki związane z powstawaniem oprawy plastycznej do poszczególnych książek. Następnie podpisywała wydawnictwa, w tym nowe kartki pocztowe z Parku Narodowego „Ujście Warty” – również z rysunkami jej autorstwa.

Następnie najmłodsi uczestnicy imprezy udali się z Panią Katarzyną na warsztaty plastyczne, a dorośli wzięli udział w bardzo interesującym wykładzie Pani Magdy Mądrawskiej-Okołów, o tym jak człowiek zmagał się z żywiołem wody na okolicznych ziemiach. Wykład zilustrowany był starymi mapami.

Atrakcją była również wycieczka na ptaki z przewodnikiem z Parku Narodowego „Ujście Warty”, Panem Pawłem Baranowskim. Uczestnicy, na Ścieżce Przyrodniczej „Ptasim Szlakiem” mogli nacieszyć oko m.in. łabędziami krzykliwymi, bielikami, kaczkami, żurawiami i czajkami.

Podczas imprezy nie zabrakło również „poczęstunku z mokradeł” tj. ciasteczek z kleiku ryżowego z dżemem z czarnej porzeczki oraz herbaty miętowej oraz herbaty porzeczkowo-żurawinowej. W trakcie trwania imprezy, była również możliwość wejścia na wieżę widokową.

Uczestnikom Światowego Dnia Mokradeł dziękujemy za liczne przybycie. Już teraz serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych na obchody Święta Mokradeł za rok!

  • autor: Agata Jirak-Leszczyńska
  • Przedstawienie Dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 2 w...
  • Przedstawienie Dzieci z Przedszkola nr 2 w Kostrzynie nad...
  • Przedstawienie Dzieci z Przedszkola nr 2 w Kostrzynie nad...
  • Spotkanie z Panią Katarzyną Bajerowicz - prezentacja...
  • Spotkanie z Panią Katarzyną Bajerowicz- Pani Katarzyna...
  • Warsztaty plastyczne prowadzone przez Panią Katarzynę...
  • Wykład Pani Magdy Mądrawskiej-Okołów o zmaganiu się...
  • Wycieczka z przewodnikiem na Ścieżkę Przyroniczą "Ptasim...
  • Widok ze Ścieżki Przyrodniczej "Ptasim szlakiem"

wsteczwstecz

Dane adresowe

Park Narodowy „Ujście Warty”
Chyrzyno 1
69-113 Górzyca

Dane kontaktowe

tel. 95 7524027
fax: 95 7524027 w. 16
sekretariat@pnujsciewarty.gov.pl

Licznik odwiedzin

Jesteś 2437088
osobą na stronie