Treść strony

Światowy Dzień Mokradeł - jak było w 2017 r. ?

Park Narodowy „Ujście Warty” 29 stycznia, po raz szesnasty włączył się w obchody Światowego Dnia Mokradeł - święta upamiętniającego podpisanie 02 lutego 1971 roku Konwencji Ramsar tj. konwencji o obszarach wodno-błotnych mających międzynarodowe znaczenie zwłaszcza jako środowisko życiowe ptactwa wodnego. W tym roku święto odbyło się 29 stycznia 2017 r., w siedzibie Parku Narodowego „Ujście Warty” w Chyrzynie.

Po otwarciu imprezy przez Dyrektora Parku Narodowego „Ujście Warty”, Pana Konrada Wypychowskiego oraz krótkiej prezentacji na temat funkcji mokradeł Pani Doroty Wypychowskiej, na scenę wyszli młodzi artyści – dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 2 im. Kostrzyńskich Papierników z Kostrzyna nad Odrą. Wzięły one udział w przedstawieniu pt. „Bal na mokradłach”, przygotowanym pod kierunkiem nauczycielki z przedszkola Pani Beaty Kaźmierskiej. Tematyka inscenizacji poświęcona była potrzebie ochrony mokradeł. Występ przedszkolaków przyjęto z entuzjazmem, nagradzając ich brawami oraz upominkami z Parku.

Kolejnym punktem programu był pokaz diaporam Pani Ewy Szymońskiej. Diaporamy zatytułowane „Hiemalis tempore" i „Słodko-gorzka nuta jesieni” zostały uhonorowane nagrodą Grand Prix na festiwalu Wizje Natury 2014. Następnie zostały ogłoszone wyniki i wręczone nagrody w konkursie plastycznym dla uczniów klas IV-VI okolicznych szkół podstawowych pn. Podwodne życie Parku Narodowego „Ujście Warty”. Na podium znalazły się prace: Mirelli Węgrzyn z SP w Witnicy (I miejsce), Huberta Szarego z SP w Górzycy (II miejsce) i Marii Martin z SP w Krzeszycach (III miejsce). Nagrodę specjalną otrzymała Magdalena Drozd za najbardziej naukowe podejście do tematu pracy. Przyznano także 10 wyróżnień dla Amelii Maleckiej, Oliwii Misiak-Grzyb, Krystiana Burzyńskiego, Marty Piechoty, Wiktorii Stojanowskiej, Wiktorii Wikońskiej, Szymona Ptaka, Nikoli Jaster, Jagody Lewickiej i Damiana Czulaka. Nagrodzone i zgłoszone na konkurs prace można było podziwiać na wystawie. Dla uczestników wydarzenia przygotowano warsztaty, na których mogli poznać bezkręgowce żyjące w naszych wodach.

Gościliśmy również Prezydenta Rzeczpospolitej Ptasiej Pana Henryka Radowskiego, który wraz z osobami z Towarzystwa Przyjaciół Słońska „Unitis Viribus” udzielał informacji i zachęcał do przyłączenia się do grona obywateli Rzeczpospolitej Ptasiej.

Ostatnim punktem programu była wycieczka na ścieżkę przyrodniczą „Mokradła” z przewodnikiem z Paku, Panią Olgą Betańską. Słoneczna pogoda sprzyjała obserwacjom. Już na początku wycieczki pięknie zaprezentował się nasz największy ptak szponiasty – bielik. Ponadto obserwowano również czaple siwą, kormorany, krzyżówki, wrony siwe, myszołowy, łabędzie nieme i krzykliwe, gęsi oraz tropy dzików, saren i bobrów. Na wycieczce przybliżone zostały funkcje jakie pełnią mokradła.

Podczas imprezy nie zabrakło również „poczęstunku z mokradeł” tj. ciasteczek z kleiku ryżowego z dżemem z czarnej porzeczki oraz herbaty z mięty, melisy oraz porzeczki i żurawiny. W trakcie trwania imprezy, była również możliwość wejścia na wieżę widokową oraz obejrzenia wystawy fotograficznej Osobliwości przyrodniczo-krajobrazowe  polskich parków narodowych położonych na obszarach Natura 2000”.

Uczestnikom Światowego Dnia Mokradeł dziękujemy za liczne przybycie. Już teraz serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych na obchody Święta Mokradeł za rok!

  • Goście na Światowym Dniu Mokradeł w Parku (Fot. Konrad...
  • Prezydent Rzeczpospolitej Ptasiej i członkowie Towarzystwa...
  • Przedstawienie "Bal na mokradłach" wykonane przez dzieci z...
  • Przedstawienie "Bal na mokradłach" wykonane przez dzieci z...
  • Przedstawienie "Bal na mokradłach" wykonane przez dzieci z...
  • Przedstawienie "Bal na mokradłach" wykonane przez dzieci z...
  • Przedstawienie "Bal na mokradłach" wykonane przez dzieci z...
  • Rozdanie nagród autorom prac nagrodzonych w konkursie...

wsteczwstecz

Dane adresowe

Park Narodowy „Ujście Warty”
Chyrzyno 1
69-113 Górzyca

Dane kontaktowe

tel. 95 7524027
fax: 95 7524027 w. 16
sekretariat@pnujsciewarty.gov.pl

Licznik odwiedzin

Jesteś 2577342
osobą na stronie