Treść strony

Relacja ze Światowego Dnia Mokradeł 2019 r.

W ostatnią niedzielę już po raz dziewiętnasty świętowaliśmy Światowy Dzień Mokradeł. Jest to wydarzenie międzynarodowe, obchodzone 2. lutego lub - tak jak w Parku Narodowym „Ujście Warty” – w zbliżonym terminie. Data ta nie jest przypadkowa. Upamiętnia podpisanie w 1971 r., ważnej dla terenów podmokłych i zamieszkujących ją ptaków, konwencji Ramsarskiej. Jej pełna nazwa to „Konwencja o obszarach wodno-błotnych mających znaczenie międzynarodowe, zwłaszcza jako środowisko życiowe ptactwa wodnego”. Jest to najstarsza międzynarodowa konwencja poświęcona ochronie środowiska przyrodniczego.

Dlaczego jednak ochrona terenów podmokłych jest tak istotna? Mokradła to jedna z najbardziej zagrożonych grupa siedlisk na świecie. W ciągu ostatnich 50 lat zniknęło ponad 35% terenów podmokłych. Pełnią one wiele ważnych funkcji: magazynują wodę, chroniąc przed powodziami oraz suszami, są ważnym siedliskiem dla wielu organizmów w tym także ptaków wodno-błotnych, są źródłem pokarmu i innych surowców w także chronią przed zmianami klimatu. I właśnie z tą ostatnia funkcją związany był tegoroczny temat Światowego Dnia Mokradeł – „Tereny podmokłe a zmiany klimatu”. Choć mokradła zajmują niecałe 3% powierzchni lądów pochłaniają około 30% węgla glebowego – czyli ponad 2 razy więcej niż wszystkie lasy!

O tym wszystkim mówiliśmy również w Parku Narodowym „Ujście Warty”. Nasze spotkanie rozpoczęło się krótką prezentacja p. Doroty Wypychowskiej, dotyczącą funkcji mokradeł. Kolejnym punktem programu był pokaz multimedialny p. Andrzeja Dubiela. Pan Andrzej od lat odwiedza nadwarciańskie rozlewiska i fotografuje ptaki, zamieszkujące te tereny. Jego ulubione gatunki to żurawie, łabędzie nieme i krzykliwe i to właśnie im poświęcone były prezentacja Pana Andrzeja. Jednak mokradła inspirują nie tylko fotografów ale też innych artystów. Na swoich pracach uwiecznili je m.in. twórcy podczas XXVI międzynarodowego Art-pleneru Słońsku. Obrazy powstałe podczas tego wydarzenia można obejrzeć w naszej siedzibie na wystawie „Przyroda i architektura gminy Słońsk”, którą otworzył Pan Błażej Kaczmarek. Można tu znaleźć prace zarówno mieszkańców Słońska jak i twórców z Witnicy, Zielonej Góry czy Berlina. Następnie zaprosiliśmy do udział w warsztatach p. Magdaleny Mądrawskiej - Okołów pt. „Dlaczego ptaki latają” oraz w wycieczce terenowej oczywiście na nadwarciańskie rozlewiska. Podczas wydarzenia można było się poczęstować darami z mokradeł: herbatami z melisy, pokrzywy, żurawiny i czarnej porzeczki, suszoną żurawiną oraz ciasteczkami z kleiku ryżowego z dżemem porzeczkowym.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za przybycie i zapraszamy za rok!

A każdemu, kto chciałby się więcej dowiedzieć o roli terenów podmokłych polecamy publikacje  Sekretariatu Konwencji Ramsarskiej, które znajdziecie na stronie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

  • autor: Olga Betańska, data: 2019-02-04
  • Otwarcie wystawy "Przyroda i architektura gminy Słońsk"...
  • Wystawa "Przyroda i architektura gminy Słońsk" (fot. O...
  • (fot. O. Betańska)
  • obchody Światoiwego Dnia Mokradeł (fot. O. Betańska)
  • Warsztaty "Dlaczego ptaki latają?" (fot. O. Betańska)

wsteczwstecz

Dane adresowe

Park Narodowy „Ujście Warty”
Chyrzyno 1
69-113 Górzyca

Dane kontaktowe

tel. 95 7524027
fax: 95 7524027 w. 16
sekretariat@pnujsciewarty.gov.pl

Licznik odwiedzin

Jesteś 2308171
osobą na stronie