Treść strony

Światowy Dzień Mokradeł - jak było w 2012 r.?

Park Narodowy „Ujście Warty”, jako jedno z 13 najcenniejszych mokradeł w Polsce, jest objęty międzynarodową ochroną w ramach Konwencji Ramsar. Z tego powodu, już po raz 12, w Chyrzynie, obchodzony był Światowy Dzień Mokradeł. Impreza ta weszła już na stałe do kalendarium Parkowych imprez.

Tegoroczny temat obchodów to „Turystyka na mokradłach”. Biorąc pod uwagę fakt, że mokradła w ujęciu Konwencji Ramsar, to nie tylko bagna, torfowiska, podmokłe lasy, zalewowe łąki, ale również rzeki, jeziora, stawy, a nawet wybrzeża morskie, nikt chyba nie ma wątpliwości, że są to miejsca atrakcyjne turystycznie. Któż z nas nie korzystał z kąpieli słonecznych i wodnych nad brzegiem morza czy jeziora, pływał kajakiem, nurkował, wędkował, wędrował, korzystając z uroków rodzimych i zagranicznych mokradeł? Któż z nas jednak nie zauważył takich mokradeł, na których masowo rozwijająca się turystyka doprowadziła do zaniku walorów krajobrazowych, estetycznych czy w końcu przyrodniczych? Bo turystykę na mokradłach można uprawiać, ale nie może ona tym mokradłom zagrażać. O tym, jaka powinna być turystyka na mokradłach podczas imprezy opowiedział pracownik Parku – Jacek Juskowiak.

Głównym punktem obchodów Światowego Dnia Mokradeł było zwyczajowo rozstrzygnięcie organizowanych z tej okazji konkursów. Jeden z konkursów (literacko-graficzny), nawiązujący do tegorocznego hasła, a skierowany do gimnazjalistów, polegał na przygotowaniu ulotki prezentującej formy turystyki, które można uprawiać na terenie Parku. W tym konkursie zostały wyróżnione prace: Elżbiety Nawrockiej z Gimnazjum nr 1 w Kostrzynie nad Odrą oraz Magdaleny Popławskiej z Gimnazjum nr 1 w Witnicy.

Drugi konkurs, plastyczny, pt. Ulubiony zwierzak z mokradeł”, skierowany do klas I-III szkół podstawowych pokazał, że zawsze możemy liczyć na najmłodszych. Przyszło ponad 200 prac z 11 okolicznych szkół. Niewątpliwie faworytem uczniów klas I-III okazał się łąbędź niemy - rysunków przedstawiających tego królewskiego ptaka przyszło najwięcej. Następne w kolejności były: bobry, bociany, żaby, czaple itp. Zdarzały się także bardziej wyszukane gatunki świadczące o tym, że dzieci z okolicznych szkół o mokradłach wiedzą bardzo dużo. Były więc także ostrygojady, gągoły, żaby moczarowe, wydry, a także inwazyjne gatunki takie jak szop pracz i norka amerykańska. 

I miejsce w konkursie zajęła Patrycja Lentner (SP Witnica), II miejsce Dominika Guss ze Szkoły Podstawowej w Budzigniewie, III miejsce Emilia Retwińska (SP 2 Kostrzyn nad Odrą).

Wystawę z prac nadesłanych na konkurs można będzie obejrzeć w siedzibie Parku do końca marca 2012 r. Ponieważ znajduje się ona w sali dydaktycznej w Chyrzynie, gdzie odbywają się zajęcia edukacyjne, chętnych do jej obejrzenia prosimy o wcześniejszy kontakt.

Łabędzie to nie tylko ulubione dla dzieci zwierzaki z mokradeł. Ptaki te były też jednymi z głównych bohaterów przepięknej prezentacji zdjęć Ewy i Przemysława Szymońskich pt. „Pocztówka z zimowiska”, którą można było obejrzeć w niedzielę w Chyrzynie. Większość fotografików dokumentujących uroki nadwarciańskich mokradeł skupia się na sezonie lęgowym oraz na okresie ptasich przelotów, gdyż wówczas w przyrodzie dzieje się najwięcej. Dlatego, nie każdy się orientuje się, że zima w Ujściu Warty” jest równie doskonałym okresem, aby podpatrywać życie zwierząt czy cieszyć oczy widokiem „lodowej pustyni” – bo tak miejscami wyglądają zamarznięte i przysypane śniegiem rozlewiska. Park Narodowy „Ujście Warty” to m.in. ważne zimowisko dla ptaków, w tym właśnie dla łabędzi krzykliwych i niemych.

 

Prace wyróżnione w konkursie: "Turystyka na mokradłach"

  • przygotowała: Elżbieta Nawrocka (Gimnazjum nr 1 Kostrzyn...
  • przygotowała: Magdalena Popławska (Gimnazjum w Witnicy)

Prace nadesłane na konkurs "Ulubiony zwierzak z mokradeł"

  • I Miejsce (Patrycja Lentner, SP Witnica)
  • II Miejsce (Dominika Cirko, SP Krzeszyce)
  • III Miejsce (Emilia Retwińska, SP 2 Kostrzyn nad Odrą)
  • Wystawa rysunków w Chyrzynie (fot. A.M.)
  • Wystawa rysunków w Chyrzynie (fot. A.M.)

wsteczwstecz

Dane adresowe

Park Narodowy „Ujście Warty”
Chyrzyno 1
69-113 Górzyca

Dane kontaktowe

tel. 95 7524027
fax: 95 7524027 w. 16
sekretariat@pnujsciewarty.gov.pl

Licznik odwiedzin

Jesteś 2437119
osobą na stronie