Treść strony

Zapraszamy na jesienną wycieczkę AKTUALIZACJA II

Uwaga! Lista chętnych na obydwie grupy wycieczkowe jest już zamknięta i nie przyjmujemy więcej zgłoszeń. Poniższe informacje dotycząc więc wyłącznie osób już zapisanych.

 

Jesień to czas, gdy na nadwarciańskich rozlewiskach niepodzielnie królują gęsi i żurawie. Nocują one w Parku na wodzie i rozlewiskach, bezpieczne, z daleka od lądowych drapieżników, wszędobylskich ludzi. Już przed świtem na noclegowisku rozpoczyna się hałas. Rozbrzmiewa wówczas klangor żurawi oraz gęganie gęsi. To nieomylny znak, że ptaki zaraz ruszą… W gwarnych, czasami wielotysięcznych stadach, wyruszają na pierwszy posiłek. W szczycie liczebności są chwile, gdy całe niebo jest zasłonięte przez ptaki. W ciągu ostatnich kilku lat w okresie migracji, jednego dnia odnotowano maksymalnie 19 000 żurawi oraz 100 000 gęsi!

W przypadku gęsi, hałaśliwi przybysze to głównie goście z dalekiej północy: gęsi zbożowe i gęsi białoczelne. Obydwa gatunki gnieżdżą się na rozległych mokradłach tundry w północnej Eurazji. Na początku września, gęsi rozpoczynają wędrówkę na zimowiska w Europie Zachodniej. W jej trakcie muszą zatrzymać się na odpoczynek, a jednym z takich ważnych punktów przystankowych są właśnie mokradła w okolicach Kostrzyna i Słońska. Wśród wielotysięcznych koncentracji znajdują się również gęgawy – jedyne gęsi gniazdujące w Polsce.

Jeżeli chcesz zobaczyć jedno z najbardziej widowiskowych zjawisk na nadwarciańskich rozlewiskach czyli poranny wylot gęsi i żurawi, jeżeli jesteś ciekawa/ciekawy, w jaki sposób odbywa się liczenie tych ptaków, zapraszamy na kolejną, ostatnią już wycieczkę w cyklu „Rok w Parku”. Tym razem spotkamy się na parkingu górnym w siedzibie Parku w Chyrzynie, 28 października (niedziela) o godz. 6:30 (według czasu zimowego)!. W planach mamy wejście na wieżę widokową w Chyrzynie i wyjazd w teren na ścieżkę „Ptasim Szlakiem”. Czas trwania wycieczki 3-4 godz. Dojazd na miejsce wycieczki we własnym zakresie (ok. 20 km).

UWAGA!

Ze względu na dużą liczbę chętnych utworzyliśmy drugą grupę na wycieczkę "Jesienne migracje". Będzie ona oprowadzana przez drugiego przewodnika. Od dziś (18.10.) przyjmujemy już zapisy do drugiej grupy.

Termin wycieczki dla drugiej grupy będzie taki sam - 28.10 o godz. 6.30. Inne będzie jednak miejsce zbiórki - wieża na Czarnowskiej Górce (jest to duża biała wieża na skrzyżowaniu trasy 22 z drogą na Czarnów) zamiast wieży w Chyrzynie. Dalszy plan wycieczki (przejazd do Przyborowa na ścieżkę "Ptasim Szlakiem") pozostaje bez zmian.

Liczba miejsc w II grupie również jest ograniczona!

 

Proszę zadbać o ciepły strój terenowy (kurtka przeciwdeszczowa!)

Wycieczka jest bezpłatna i przeznaczona dla turystów indywidualnych

Na wycieczkę prosimy zgłaszać się do dnia 24.10.2018, do godziny 12.00,  telefonicznie– nr tel. 95 752 40 26 lub wysyłając maila na adres edukacja@pnujsciewarty.gov.pl

Liczba miejsc ograniczona!

Przed zapisem prosimy o zapoznanie się z zakładką dot. RODO na naszej stronie internetowej. Uczestnictwo w wycieczce oznacza zgodę na przedstawione tam zasady.

wsteczwstecz

Dane adresowe

Park Narodowy „Ujście Warty”
Chyrzyno 1
69-113 Górzyca

Dane kontaktowe

tel. 95 7524027
fax: 95 7524027 w. 16
sekretariat@pnujsciewarty.gov.pl

Licznik odwiedzin

Jesteś 1988950
osobą na stronie