Treść strony

Zimowe Ptakoliczenie z Parkiem Narodowym "Ujście Warty"

 

Dzień: 26.01.2019 r.,  Zbiórka: godz. 9.00 przy starej przepompowni w Kostrzynie nad Odrą, na Osiedlu Warniki.

Zachęcamy wszystkich zainteresowanych ptasimi zwyczajami oraz ich podglądaniem do udziału w sobota (26.01.2019 r.) spacerze z przewodnikiem, podczas którego będziemy obserwować oraz liczyć poszczególne gatunki ptaków.

Przewidywany czas trwania spaceru to ok. 2-3 godzin. Przejdziemy ok. 4 km od Starej Pompy w Warnikach Wałem Północnym do Nowej Pompy, a następnie wrócimy przez Osiedle Warniki. Na urozmaiconej krajobrazowo trasie (osiedle Warniki, podmokłe łąki, zadrzewienia, rozlewiska) możemy się spodziewać zarówno ptaków wróblowych, szponiastych jak i ptaków wodno-błotnych. Uczestnicy powinni być wyposażeni w lornetki oraz ciepłe ubranie. Park Narodowy „Ujście Warty” udostępni lornetki na czas wycieczki osobom, które ich nie posiadają.

Spacer organizowany jest w ramach Zimowego Ptakoliczenia – ogólnopolskiej akcji organizowanej przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, do której włącza się także, od 2011 r., Park Narodowy „Ujście Warty”.

W akcji może wziąć udział każdy, kto ma czas i ochotę poznać życie ptaków, które występują w naszym bliskim sąsiedztwie, ale także tych gatunków, które zimą obserwuje się na terenie Parku Narodowego. Jednak należy podkreślić, że cała akcja Zimowego Ptakoliczenia ma na celu przede wszystkim policzenie ptaków, które zimę spędzają w pobliżu osiedli ludzkich.

Każdego roku inny gatunek zostaje symbolem Zimowego Ptakoliczenia. W 2019 roku jest to szczygieł. Jest to niezwykle kolorowy ptak – trudno go pomylić z innymi gatunkami. Bardzo charakterystyczną czerwoną maskę wokół dzioba oraz żółty pasek na czarnym skrzydle szczygła widać już z daleka. Podczas jesiennych i zimowych spacerów można obserwować ruchliwe stada tych ptaków, żerujące na chwastach pół i nieużytków. My również będziemy ich wypatrywać podczas spaceru.

Do uczestnictwa w wycieczce organizowanej przez Park Narodowy „Ujście Warty” można się zgłaszać telefonicznie pod nr 95 752 40 26 lub e-mailem na adres edukacja@pnujsciewarty.gov.pl do dnia 24.01.2018 r. Liczba miejsc ograniczona!

Więcej informacji o akcji Zimowego Ptakoliczenia można znaleźć na stronie www.otop.org.pl

 

  • autor: Olga Betańska

wsteczwstecz

Dane adresowe

Park Narodowy „Ujście Warty”
Chyrzyno 1
69-113 Górzyca

Dane kontaktowe

tel. 95 7524027
fax: 95 7524027 w. 16
sekretariat@pnujsciewarty.gov.pl

Licznik odwiedzin

Jesteś 2662630
osobą na stronie