Treść strony

Światowy Dzień Mokradeł

Za nami kolejny Światowy Dzień Mokradeł. W Parku Narodowym „Ujście Warty” obchodzony już po raz 19. Tegorocznym hasłem obchodów było Znaczenie różnorodności biologicznej mokradeł. Dobra okazja, aby przypomnieć, że około 40 % wszystkich gatunków roślin i zwierząt występujących na ziemi, żyje lub rozmnaża się na mokradłach. Jeszcze lepsza, aby uświadomić, co jeszcze  zawdzięczamy tym wyjątkowym ekosystemom. Mokradła gromadzą wodę słodką, oczyszczają ją, chronią nas przed kataklizmami, są źródłem żywności, lekarstw, dochodów, są miejscem do odpoczynku, rekreacji  i  zapobiegają zmianom klimatu. Niestety, od lat 70 XX wieku zniknęło na świecie 35 % mokradeł, a od 1700 r. aż 87 %.  Skutki są drastyczne: w latach 1970-2014 populacje ryb, ptaków, płazów, gadów, saków i gadów zmniejszyły się 60%. Aż 25 % gatunków występujących na mokradłach jest zagrożona wyginięciem. To liczby, które nie do wszystkich przemawiają, ale susza oraz inne zmiany klimatu, które dotykają nas wszystkich w ostatnich latach, powoduje, że nawet najwięksi sceptycy zmieniają swoje nastawienie do mokradeł.

W Chyrzynie działo się tego dnia dużo. Od rana trwała Akcja Karmnik, podczas której ornitolodzy złapali i zaobrączkowali 108 ptaków. Podczas wycieczki do Parku, można było osobiście przekonać się, że mokradła, także o tej porze roku, tętnią życiem.  Najmłodsi pod opieką naszej koleżanki z edukacji, robili żabki z papieru. Każdy mógł spróbować specjałów z mokradeł czyli ciasteczek ryżowych.

Najwięcej działo się na sali konferencyjnej. Tam mieliśmy okazję obejrzeć przejmujący apel dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 4 w  Kostrzynie nad Odrą pt. Ratujmy Planetę. Przedstawienie, przygotowane przez Panią Agatę Żylewską i Panią Maję Siroń, wywołało duże poruszenie wśród publiczności. Po raz kolejny mieliśmy przyjemność gościć artystów i oglądać obrazy powstałe podczas pleneru malarskiego w Słońsku. Wystawę otworzył Pan Błażej Kaczmarek, prezes Stowarzyszenia Kulturalno – Turystycznego w Słońsku. Wysłuchaliśmy też i obejrzeliśmy  dwie fascynujące  opowieści fotograficzne Pana Andrzeja Dubiela: Toki Żurawi i W tonacji Rykowiska. Piękne zdjęcia i osobiste doświadczenia ze spotkań z mieszkańcami mokradeł. Największe wrażenie wywarł osobisty, fotograficzny apel Pana Andrzeja: chrońmy i nie odwadniajmy mokradeł! Widok suchej ziemi, gdzie jeszcze niedawno tętniło życiem małe mokradło, gdzie wjechały odwadniające teren koparki  i … samotny, drepczący po spękanej ziemi żuraw, wywołał piorunujące wrażenie. Celebrujemy  święto Mokradeł, coraz więcej Państw podpisuje konwencje o ochronie mokradeł (tzw. konwencja Ramsar), ale nadal nie robimy wystarczająco dużo …   

Doceńmy wartość mokradeł. Jak mamy je chronić? Przede wszystkim: nie zabudowuj, nie odwadniaj, nie degraduj! „Odwdzięczą się” nam wszystkim na pewno! 

 

 

 

  • autor: Dorota Wypychowska

wsteczwstecz

Dane adresowe

Park Narodowy „Ujście Warty”
Chyrzyno 1
69-113 Górzyca

Dane kontaktowe

tel. 95 7524027
fax: 95 7524027 w. 16
sekretariat@pnujsciewarty.gov.pl

Licznik odwiedzin

Jesteś 2763124
osobą na stronie