Treść strony

Nowy rekord liczebności żurawi - ponad 24 tysiące

Jesień w Parku Narodowym „Ujście Warty” rozbrzmiewa klangorem żurawi. Już jeden ptak, swoim pięknym głosem potrafi stworzyć niezwykły klimat, a co dopiero gdy słyszymy krzyki setek a nawet tysięcy osobników! Najlepszym czasem na obserwacje tych ptaków w Parku jest wrzesień i początek października. To właśnie wtedy migrujące żurawie zatrzymują się tutaj podczas wędrówki na zimowiska. Na podmokłych łąkach i niedostępnych starorzeczach znajdują bezpieczne schronienie na nocleg. O świcie, imponującymi kluczami, wylatują na okoliczne łąki i pastwiska w poszukiwaniu pożywienia. Właśnie wtedy pracownicy Parku liczą ile ptaków postanowiło się u nas zatrzymać.

To ile żurawi zatrzymuje się w Parku podczas jesiennych migracji zależy od wielu czynników. Na pewno wpływ mają na to poziom wody i temperatura powietrza. W tym roku na przystanek w Parku zdecydowała się rekordowa liczba tych pięknych ptaków. 7 października było ich ponad 24 tysiące (poprzedni rekord padł w 2018 r. – było ich wtedy 20,5 tysiąca). Skąd nagle taki wzrost liczebności?

Wzrost ten wcale nie jest nagły. Od kilkunastu lat w całej Polsce obserwuje się coraz więcej par zakładających gniazda. Wynika to m.in. z ocieplenia klimatu a także w faktu, że ptaki te mniej boją się człowieka i zakładają gniazda w miejscach, gdzie kiedyś było to nie do pomyślenia. Nie muszą to być już niedostępne podmokłe lasy, czy ukryte oczka wodne. Obserwujemy żurawie, które składają jaja w miejscach mniej odludnych np. na podmokłych łąkach. W okresie jesienno- zimowym również mają łatwiej. Sprzyjają im np. coraz większe uprawy kukurydzy – żurawie chętnie wyjadają nasiona, które pozostają na ścierniskach po żniwach.

Również zimą widok żurawi coraz mniej nas dziwi. Kilkanaście lat temu ptaki te opuszczały Polskę jesienią i leciały w cieplejsze regiony. Zimowiska żurawi znajdują się m.in. w południowej Europie, Afryce i na Bliskim Wschodzie. Jednak ostatnie łagodne zimy, brak śniegu i mrozów spowodowały, że część tych ptaków zimuje w Polsce. I tak w ostatnich latach w zimą w Parku Narodowym „Ujście Warty” obserwowaliśmy nawet około tysiąca żurawi.

Dawniej krzyk żurawi wskazywał czas wiosennych siewów i jesiennych zbiorów. Obecnie możemy się cieszyć tym klangorem coraz dłużej. Co więcej wydobywa się on z coraz większej liczby żurawich gardeł! To właśnie teraz jest najlepszy czas aby samemu doświadczyć tego niezwykłego koncertu i obserwować ogromne klucze wędrujące po naszym niebie.

  • autor: Olga Betańska

wsteczwstecz

Dane adresowe

Park Narodowy „Ujście Warty”
Chyrzyno 1
69-113 Górzyca

Dane kontaktowe

tel. 95 7524027
fax: 95 7524027 w. 16
sekretariat@pnujsciewarty.gov.pl

Licznik odwiedzin

Jesteś 2877918
osobą na stronie