Treść strony

Światowy Dzień Mokradeł 2021

Choć temat mokradeł jest dla nas ważny przez cały rok, to w lutym poświęcamy mu szczególną uwagę. Dzieje się tak, ponieważ co roku, 2 lutego, obchodzimy Światowy Dzień Mokradeł. Święto to upamiętnia podpisanie Konwencji Ramsar, ważnej dla ochrony terenów podmokłych. To już 21 raz kiedy Park uczesniczy w tym wydarzeniu. W tym roku odbywa się ono pod hasłem: "Woda, mokradła, życie - nierozłączne." 

Święto to ma na celu zwrócić naszą uwagę na konieczność ochrony terenów podmokłych. Ich liczba i powierzchnia zmniejszają się rokrocznie. Dzieję się tak z powodu naszej działalności. A przecież mokradła są niezastąpione. Nie tylko są miejscem życia ogromnej liczby organizmów żywych. Są też bardzo ważnym źródłem pokarmu i utrzymania dla wielu ludzi. Chronią nas przed suszami, powodziami i zmianami klimatu. A przede wszystkich dostarczają nad wodę do picia.

Aby chronić te niezwykle ważne miejsca ,171 krajów świata podspisało Konwencję Ramsar. Tym samym zobowiązały się do ochrony terenów podmokłych. Każdy z krajów wyznaczył listę swoich najcenniejszych obszarów. Jest ich już 2 414 o łącznej powierzchni 254 mln ha! Mimo to, to nadal kropla w morzu potrzeb. 

Co roku na początku lutego staramy się przypominać Wam o tym jak ważne są mokradła. Poniżej znajdziecie przetłumaczoną na język polski prezentację, stworzoną przez organizatorów Wolrd Wetlands Day 2021 (Światowego Dnia Mokradeł 2021). 

Zamieszczamy też ulotki informacyjne, udostępnione przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska. 

Serdecznie zapraszamy też do wzięcia udziału on-line obchodach Światewego Dnia Mokradeł przez Centrum Ochrony Mokradeł oraz Wydział Biologii UW. W programie są liczne wykłady, prezentacje czy wirtualne spacery po terenach podmokłych. Materiały są również dostępne po zakończeniu transmisji. Więcej informacji znajduje się na stronie bagna.pl. 

My zaś zapraszamy na konkursy dla dzieci i dorosłych, które znajdziecie w Aktualnościach na naszej stronie www. 

 

wsteczwstecz

Dane adresowe

Park Narodowy „Ujście Warty”
Chyrzyno 1
69-113 Górzyca

Dane kontaktowe

tel. 95 7524027
fax: 95 7524027 w. 16
sekretariat@pnujsciewarty.gov.pl

Licznik odwiedzin

Jesteś 3102610
osobą na stronie