Treść strony

Konkurs na Światowy Dzień Mokradeł - dzień 5.

Prawidłowe rozwiązanie zagadki - kalamburu z dnia czwartego to mokradła są oazą bioróżnorodności

Na Ziemi mamy wiele różnych ekosystemów: pustynie i półpustynie, stepy, lasostepy, lasy w wielu odmianach, tundra, łąki wysokogórskie itd. Okazuje się jednak, że niemal połowa (40%) wszelkich gatunków jakie odkryto na Ziemi, żyje na terenach podmokłych!

Powodów jest kilka. Pierwszy jest prozaiczny – woda jest po prostu niezbędna dla życia. Im większy do niej dostęp, tym więcej w takim miejscu życia. Czyli więcej gatunków zaobserwujemy w stawie, niż na takim samym obszarze stepu.

Po drugie – mokradła są trudnodostępne. Łatwiej tu więc być bezpiecznym.

Po trzecie – jeśli na mokradłach mamy więcej roślin, to dzięki temu mogą rozwinąć się kolejne łańcuchy pokarmowe i pojawią się nam roślinożercy i drapieżcy.

Po czwarte – woda łagodzi wahania klimatu – tu po prostu łatwiej się żyje.

Spróbujmy wyjaśnić jak to działa na prostym przykładzie z naszego polskiego podwórka. Wyobraźmy sobie las – zwykły, sosnowy, przez który płynie strumyk. Jak wiele organizmów może żyć w takim miejscu? Sosna, kilka gatunków traw i innych roślin zielnych, kilka gatunków ptaków związanych z borem sosnowym. W wodzie mogą żyć pstrągi i kilka gatunków bezkręgowców wodnych typowych dla płynących, płytkich rzeczek.

Co się stanie, gdy w takie miejsce zawędrują bobry i spiętrzą strumyk doprowadzając do powstania rozlewisk? Prawdopodobnie po pewnym czasie zacznie tu rosnąć olcha, wierzba, czeremcha zwyczajna, leszczyna. Więcej będzie też roślin zielnych, pojawią się różne rośliny wodne i bagienne. Jeziorko przyciągnie ptaki: żurawie, czaple, łyski, gągoły, krzyżówki, gęgawy, remizy, zimorodki, itd. Pojawią się płazy: żaby, ropuchy, traszki, a z gadów zaskroniec i jaszczurka żyworodna. Zwiększy się ilość ryb i bezkręgowców związanych z wodą ( np. ważek). Na pewno zajrzy tu wydra, wykąpią się dziki, a inne ssaki regularnie będą odwiedzały ten wodopój.

Gartulujemy wszystkim, który poprawnie podali odpowiedzi. Osoby nagrodzone podamy po zakonczeniu wszystkich zagadek.

Poniżej zagadka na 5. dzień - powodzenia!

    [treść archiwalna]
  • data: 2021-02-07

Dzień 5.

    [treść archiwalna]

Regulamin konkursu

    [treść archiwalna]

wsteczwstecz

Dane adresowe

Park Narodowy „Ujście Warty”
Chyrzyno 1
69-113 Górzyca

Dane kontaktowe

tel. 95 7524027
fax: 95 7524027 w. 16
sekretariat@pnujsciewarty.gov.pl

Licznik odwiedzin

Jesteś 3102655
osobą na stronie