Treść strony

Konkurs na Światowy Dzień Mokradeł - dzień 6.

Prawidłowe rozwiązanie zagadki - kalamburu z dnia piątego to mokradła oczyszczają wodę.

Wielu z nas – Europejczyków, nie myśli na co dzień o tym, że czysta woda lecąca z kranu w każdym domu, to bezcenny skarb.

Tymczasem na świecie aż 2,2 miliarda ludzi pije zanieczyszczoną wodę. By pokazać problem dobitniej – to co czwarty mieszkaniec naszej planety. Niestety rocznie 485 tys. osób umiera z powodu spożywania zanieczyszczonej wody.

Moglibyśmy pomóc sami sobie, nie niszcząc mokradeł. Stanowią one bowiem naturalny filtr oczyszczający wodę. Jak to działa? Jak wiemy woda to życie. Na bagnach mamy zwykle ogromne bogactwo roślin. Do życia potrzebują one jedynie energii słonecznej, wody i różnorakich związków chemicznych. Często to co dla nas ludzi, lub dla zwierząt mogłoby być trucizną, dla roślin stanowić może pożywienie. Dlatego rośliny po prostu wychwytują z wody wszelkie minerały i wbudowują je w struktury własnych organizmów. Przy okazji oczyszczają wodę.

Tę prostą zasadę stosuje się przy oczyszczaniu ścieków (czyli właśnie zanieczyszczonej wody) w popularnych w ostatnich latach przydomowych oczyszczalniach ścieków. Nasadza się tu różnorakie rośliny typowe dla terenów podmokłych. Cechują się one szybkim wzrostem, a zatem potrzebują dużo związków organicznych, z których mogłyby zbudować swoje tkanki. Stały dostęp ścieków gwarantuje dostarczanie rośliną wszelkich niezbędnych im do życia pierwiastków.

Gartulujemy wszystkim, który poprawnie podali odpowiedzi. Osoby nagrodzone podamy po zakonczeniu wszystkich zagadek.

Poniżej zagadka na 6. dzień. Wyjątkowo długa - na 6. dzień 6 słów. Powodzenia!

    [treść archiwalna]
  • data: 2021-02-08

Dzień 6.

    [treść archiwalna]

Regulamin konkursu

    [treść archiwalna]

wsteczwstecz

Dane adresowe

Park Narodowy „Ujście Warty”
Chyrzyno 1
69-113 Górzyca

Dane kontaktowe

tel. 95 7524027
fax: 95 7524027 w. 16
sekretariat@pnujsciewarty.gov.pl

Licznik odwiedzin

Jesteś 3102665
osobą na stronie