Treść strony

Konkurs na Światowy Dzień Mokradeł - dzień 7.

Prawidłowe rozwiązanie zagadki - kalamburu z dnia szóstego to mokradła są miejscem odpoczynku w czasie migracji.

Zwierzęta migrują od zawsze. Zmuszą je do tego niekorzystne warunki atmosferyczne, czasowy brak pokarmu, potrzeba rozmnażania a także inne czynniki.

Wędrują różne zwierzęta: od małych jak motyle, przez różnorodne ptaki, ryby, antylopy, na wielkich ssakach morskich kończąc. Migracje mają miejsce na całym świecie, choć oczywiście nam najbliższe są te, które obserwować można w Środkowej Europie.

Gros naszych rodzimych gatunków wędrownych stanowią ptaki. Wymieńmy kilka: bociany, jaskółki, pliszki, dudek, skowronek i wiele, wiele innych. Niektóre ptaki przemieszczają się jedynie na niewielkie odległości, inne pokonują podczas wędrówki nawet 10 tys. km! Oczywiście takie wielkie odległości pokonują na raty, odpoczywając po drodze, posilając się, pijąc i regenerując. Idealnym miejscem na postój są więc mokradła: tereny zabagnione, jeziora, brzegi mórz, rzeki. Oprócz pokarmu ptaki znajdują tu również bezpieczeństwo – na mokradłach nieczęsto pojawiają się drapieżniki lub człowiek, zwykle są to tereny trudnodostępne.

Co stanie się, jeśli osuszymy część mokradeł, usytuowanych  na odwiecznych szlakach migracji zwierząt? No cóż, gdy zwierzętom braknie sił, będą musiały zatrzymać się w mniej gościnnym miejscu. Gdzieś gdzie nie będzie wody, nie będzie pokarmu, gdzie będą narażone na atak drapieżników. Ile z nich to przeżyje?

Gartulujemy wszystkim, który poprawnie podali odpowiedzi. Osoby nagrodzone podamy po zakonczeniu wszystkich zagadek.

Poniżej zagadka na 7. dzień. Na koniec najtrudniejsza zagadka, więc zawiera elementy rebusa.

    [treść archiwalna]
  • data: 2021-02-09

Dzień 7.

    [treść archiwalna]

Regulamin konkursu

    [treść archiwalna]

wsteczwstecz

Dane adresowe

Park Narodowy „Ujście Warty”
Chyrzyno 1
69-113 Górzyca

Dane kontaktowe

tel. 95 7524027
fax: 95 7524027 w. 16
sekretariat@pnujsciewarty.gov.pl

Licznik odwiedzin

Jesteś 3102656
osobą na stronie