Treść strony

Konkurs na Światowy Dzień Mokradeł - dzień 7. rozwiązanie

Prawidłowe rozwiązanie zagadki - kalamburu z dnia siódmego to mokradła łagodzą klimat

O zjawiskach zmian klimatycznych mówi się ostatnio coraz więcej. Zresztą- chyba każdy z nas odczuwa je wokół: wiele dni z bardzo dużymi wiatrami, coroczne susze glebowe i hydrologiczne. Coraz częstsze opady o charakterze nawałnic i bezśnieżne zimy. Telewizja donosi co rusz o katastrofalnych powodziach, osunięciach ziemi, topnieniu lodowców, osuwiskach wiecznej zmarzliny. Słyszymy o dramatycznej sytuacji niedźwiedzi polarnych, które z powodu nie zamarzania wielkich obszarów zatok morskich i oceanicznych mają problemy z poruszaniem się i zdobywaniem pożywienia. El Niňo powoduje zimowe powodzie i letnie susze w Ameryce Pd., ale wpływa też na klimat pozostałych kontynentów.

Co jest przyczyną tych wszystkich, nasilających się obecnie zmian klimatycznych? Jest to oczywiście złożony proces, ale bez wątpienia przyczynia się do niego globalne ocieplenie i uwalnianie do atmosfery dużych ilości dwutlenku węgla. Dlatego warto zadbać o to by węgiel pozostawał związany w skorupie ziemskiej lub na jej powierzchni. Węgiel jest podstawowym materiałem budulcowym dla żyjących na Ziemi istot. Dlatego tak ważnym jest by nie wycinać lasów – oprócz produkcji tlenu, potężne sylwetki drzew zawierają w sobie wiele węgla. Dwukrotnie więcej węgla niż lasy magazynują torfowiska. Obumierające rośliny pozostawiają węgiel na powierzchni ziemi, tworząc pokłady torfu, i wiążąc węgiel na setki i tysiące lat. Także solniska, namorzyny i podwodne łąki gromadzą znaczne ilości związków węgla.

A mniej węgla w atmosferze, przekłada się (choć nie w prosty sposób) na mniejszą temperaturę naszego globy i złagodzenie anomalii pogodowych.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zabawę! Osoby, które najlepiej poradziły sobie z zagadkami i otrzymają nagrody podamy w najbliższych dniach. 

    [treść archiwalna]
  • autor: Magdalena Mądrawska-Okołów

wsteczwstecz

Dane adresowe

Park Narodowy „Ujście Warty”
Chyrzyno 1
69-113 Górzyca

Dane kontaktowe

tel. 95 7524027
fax: 95 7524027 w. 16
sekretariat@pnujsciewarty.gov.pl

Licznik odwiedzin

Jesteś 3102708
osobą na stronie